W środowisku kierowców krąży wiele mitów odnoszących się do kwestii związanych z częstotliwością wymiany oleju silnikowego, oceną jego jakości czy przydatności do dalszego stosowania. Większość z nich to po prostu zwykłe przekłamania, które z prawdą mają niewiele wspólnego, w związku z czym nie warto się nimi sugerować. Poniżej znajdziesz listę pięciu takich przekonań, popularnych, aczkolwiek zupełnie błędnych.
- Częsta wymiana oleju to strata pieniędzy – to mit cieszący się dużą popularnością, zwłaszcza wśród zwolenników teorii spiskowych. Według niektórych osób sugerowana przez mechaników i producentów samochodów konieczność wymiany oleju po przejechaniu określonej liczby kilometrów lub co rok jest zwykłym wymysłem i sposobem na wyciąganie pieniędzy od kierowców. W opinii publicznej krążą opowieści o kierowcach, którzy nie wymieniają oleju w samochodzie przez kilka lat i nic się nie dzieje. Być może część z nich jest nawet prawdziwa, ale w większości przypadków odkładanie wymiany oleju w czasie, prędzej czy później przyniesie opłakane skutki w postaci konieczności kosztownej naprawy silnika.
- Rzadkie użytkowanie auta zwalnia z konieczności częstej wymiany oleju – wielu kierowców uważa, że ekonomiczna jazda i krótkie przebiegi zwalniają z konieczności corocznej wymiany oleju silnikowego. Rzeczywiście, taki olej będzie mniej zużyty, ale jego właściwości smarujące wraz z upływającym czasem szybko się pogarszają. Olej silnikowy zwyczajnie się starzeje. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy z samochodu korzystamy sporadycznie i przez większość czasu auto stoi w garażu. Nawet jeśli w ciągu roku przejeżdżasz zaledwie kilka tysięcy kilometrów, to i tak warto wymienić olej. Najbardziej oszczędni kierowcy wymieniają go raz na dwa lata.
- Olejów silnikowych nie wolno mieszać – to jeden z popularnych mitów. Oczywiście, gdy już zajdzie taka potrzeba, najlepiej dolewać olej tego samego typu. Jeśli jednak nie mamy pod ręką takiego produktu, sięgamy po prostu po olej o zbliżonych parametrach lepkości. Samochodowe oleje silnikowe są mieszalne!
- Stosując olej long life, nie trzeba wymieniać go przez wiele lat – to błędne przekonanie wynikające z niezrozumienia przekazu marketingowego. Rzeczywiście na rynku znajdziemy nowoczesne oleje o wydłużonej żywotności, ale odnosi się to do ilości przejechanych kilometrów. Warto również pamiętać, że deklarowane przez producentów legendarne 30 tysięcy kilometrów na jednym oleju odnosi się do sytuacji czysto teoretycznych. Takie wartości osiąga się podczas testów laboratoryjnych. Przy normalnej eksploatacji auta olej zużywa się znacznie szybciej.
- Ciemny kolor oleju to oznaka jego zużycia – to mit. Ciemne zabarwienie oleju może wystąpić po przejechaniu autem zaledwie kilkuset kilometrów. Odpowiadają za nie zgromadzone w silniku sadze, które łączą się z olejem i zmieniają jego kolor. Zmiana koloru oleju nie oznacza jednak konieczności jego natychmiastowej wymiany.
Autoserwis Klakson zaprasza na wymianę oleju w samochodzie.