Nieznośny upał wlewających się do zaparkowanych na słońcu aut to prawdzie wyzwanie dla samochodowej klimatyzacji. Schłodzenie wnętrza rozgrzanego samochodu nawet najwydajniejszym systemom zajmuje dłużą chwilę czasu. Istnieje jednak kilka prostych trików, dzięki którym wnętrze swojego auta schłodzisz szybciej, a tym samym znacząco zwiększysz swój komfort podczas jazdy.
Uważaj na to, gdzie parkujesz samochód
Podczas słonecznego, letniego dnia, wystarczy zaledwie kilka minut postoju na słońcu, by wnętrze samochodu nagrzało się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Dlatego parkując samochód na drodze, zawsze staraj się szukać miejsca przynajmniej częściowo zacienionego. Gdy tylko masz taką możliwość, auto parkuj w garażu lub korzystaj z zadaszonych parkingów. Dzięki temu czas potrzebny klimatyzacji do schłodzenia wnętrza auta będzie znacznie krótszy. Jeśli nie masz wyboru i musisz zostawić samochód na słońcu, korzystaj z osłony przeciwsłonecznej do zabezpieczenia przedniej szyby – mata jest tania i prosta w użyciu, w związku z czym warto mieć ją na wyposażeniu auta.
Wietrzenie zawsze pomaga
Pomimo parkowania w cieniu i stosowania osłon przeciwsłonecznych na szybę, w upalny dzień we wnętrzu auta i tak dość szybko zrobi się cieplej, niż jest na zewnątrz. Łatwo to sprawdzić, korzystając z dwufunkcyjnego termometru samochodowego, który mierzy temperaturę zewnętrzną i w kabinie pojazdu. Jeśli chcesz wspomóc samochodową klimatyzację i przyspieszyć jej pracę, przed uruchomieniem auta otwórz wszystkie drzwi, tak by wypuścić z jego wnętrza nieznośny żar. Gdy powstanie przewiew, zwykle wystarczy parę chwil, by temperatura spadła o kilka-kilkanaście stopni Celsjusza. Uruchomienie klimatyzacji po przewietrzeniu samochodu skróci czas potrzeby do osiągnięcia pożądanej temperatury.
Uchylone okna po uruchomieniu klimatyzacji
Jeśli nie masz czasu na wietrzenie wnętrza auta, zaraz po uruchomieniu silnika i włączeniu klimatyzacji, przynajmniej na kilka minut opuść szyby. Dzięki temu powstanie przewiew, który pomoże wychłodzić wnętrze pojazdu, w efekcie czego klimatyzacja zadziała szybciej. Oczywiście po kilku minutach szyby należy zamknąć, by ponownie nie wpuścić do środka gorącego powietrza. Uchylenie szyb tuż po uruchomieniu klimatyzacji jest korzystne również z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy i zdrowia pasażerów. Gdy układ klimatyzacji jest zawilgocony, zwykle rozwijają się w nim pleśnie. Znakiem ich obecności jest nieprzyjemny zapach stęchlizny wydobywający się z kratek wentylacyjnych tuż po włączeniu nawiewu. Opuszczenie szyb pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, którego intensywność jest największa właśnie zaraz po uruchomieniu klimatyzacji.
Odpowiedni kierunek nawiewu
Wejście do rozgrzanego samochodu jest zawsze nieprzyjemne. Jeśli chcesz, by dyskomfort był możliwie krótki, ustaw kierunek nawiewu bezpośrednio na kabinę auta (nawiew boczny i przedni). Choć specjaliści od klimatyzacji zalecają ustawienie nawiewu na przednią szybę i nogi, to jednak wyraźną ulgę odczujemy jedynie wówczas, gdy w pierwszej kolejności schłodzimy wnętrze samochodu. Dopiero po obniżeniu temperatury do akceptowalnego przez nas poziomu, nawiew kierujemy na szybę i nogi. Dzięki temu nie męczymy się w gorącu i wydajnie schładzamy auto. Po zmianie kierunku nawiewu na szybę i nogi podtrzymujemy pożądaną temperaturę i nie wystawiamy się na dłuższe, bezpośrednie oddziaływanie zimnego powietrza, co często kończy się letnim przeziębieniem.
Przełącz na zamknięty obieg powietrza
To przydatna funkcja, o której istnieniu zapomina wielu kierowców. Przydaje się zarówno wtedy, gdy trzeba szybko ogrzać wnętrze auta, jak i wówczas, gdy chcemy je błyskawicznie schłodzić. Dzięki zamkniętemu obiegowi powietrza do wnętrza samochodu nie dostaje się gorące powietrze z zewnątrz i czas potrzeby do osiągnięcia przez klimatyzację zaprogramowanej temperatury jest znacznie krótszy. Wadą zamkniętego obiegu jest szybsze wysycenie powietrza w kabinie wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla, co w dłuższym czasie może być niebezpieczne, przyczyniając się do obniżenia koncentracji, a nawet zasłabnięcia. Dlatego nie należy nadużywać tej funkcji i po szybkim schłodzeniu wnętrza samochodu, od razu warto przełączyć się na obieg otwarty, tak by zaciągnąć świeże powietrze z zewnątrz.
Warto pamiętać, że skuteczność działania samochodowej klimatyzacji, a tym samym szybkość chłodzenia wnętrza auta w największym stopniu zależy od jej sprawności. Dlatego przed okresem wakacyjnym, najlepiej już na wiosnę, wykonać przegląd tego układu pod kątem jego szczelności i czystości. W razie potrzeby należy uzupełnić czynnik chłodniczy, wymienić uszkodzone lub zużyte elementy oraz wyczyścić cały układ – można korzystać z ogólnodostępnych preparatów w sprayu, wykonać ozonowanie lub specjalistyczne czyszczenie środkiem biobójczym w serwisie klimatyzacji. W celu ochrony przed ponownym zapleśnieniem układu, kilka minut przed zakończeniem jazdy, należy wyłączyć klimatyzację i ustawić nawiew na maksymalną mocą. Zwykle potrzeba 5-10 minut, by osuszyć zawilgocone wnętrze przewodów wentylacyjnych, tym samym minimalizując ryzyko rozwoju pleśni.
Stosowanie niektórych trików, zwłaszcza z punktu widzenia zabieganych osób, dla których każda minuta jest cenna, może wydawać się nieco abstrakcyjne. Nie zmienia to jednak faktu, że są to sposoby sprawdzone i bardzo skuteczne. Jeśli zatem chcesz przyspieszyć działanie samochodowej klimatyzacji, przed wyruszeniem w drogę przewietrz rozgrzany samochód, uchyl na kilka chwil okna, nastaw nawiew na wnętrze i zamknij obieg powietrza.
A może w Twojej klimatyzacji cos szwankuje? Jeśli tak, to konniecznie umów się na wizytę w Klaksonie. Nasi fachowcy zdiagnozują usterkę i ją naprawią. Przeprowadzimy także pełen serwis klomatyzacji.