Dbałość o stan techniczny pojazdu nie powinna ograniczać się jedynie do kwestii związanych z regularną wymianą oleju silnikowego, filtrów czy klocków hamulcowych. Równie ważne są sprawy związane z estetyką samochodu. Usuwaniem widocznych uszkodzeń, które z czasem pojawiają się na karoserii każdego auta, zajmuje się blacharz samochodowy, a konkretnie zakłady blacharskie, najczęściej blacharsko-lakiernicze.
Blacharstwo samochodowe - co to takiego?
W szerokim ujęciu są to wszelkie działania polegające na naprawach i modyfikacjach elementów wykonanych z blachy, wchodzących w skład karoserii różnorodnych pojazdów. W ujęciu węższym jest to rodzaj rzemiosła polegającego na naprawach uszkodzonych elementów samochodowych karoserii, łącznie z wymianą szyb. Współcześnie integralną częścią blacharstwa jest lakiernictwo. Profesjonalny zakład blacharski zajmie się zatem nie tylko naprawą lub wymianą uszkodzonego elementu karoserii, ale także jego lakierowaniem.
Kiedy odwiedzić blacharza?
Większość kierowców do zakładu blacharskiego zagląda jedynie wówczas, gdy w wyniku stłuczki lub poważniejszego wypadku drogowego ich pojazd ulegnie uszkodzeniu i koniecznością stanie się wykonanie naprawczych prac blacharskich, najczęściej również lakierniczych. W praktyce blacharza warto odwiedzać znacznie częściej, zwłaszcza gdy na powierzchni samochodowej karoserii dostrzeżemy ogniska rdzy - najczęściej pojawiają się na progach i nadkolach, czyli w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne i ciągłe oddziaływanie czynników niszczących, takich jak woda czy sól drogowa. Do blacharza-lakiernika możemy zajrzeć również wówczas, gdy chcemy usunąć niewielkie wgniecenia lub pozbyć się głębszych rys, które w przyszłości mogą być źródłem rdzy.
Do podstawowych prac wykonywanych w zakładach blacharskich zalicza się: naprawy karoserii pojazdów po kolizjach i wypadkach drogowych, usuwanie wgnieceń i dziur w blasze, jakie mogą pojawić się w trakcie eksploatacji pojazdu, usuwanie ognisk rdzy i wymiana poważnie zniszczonych przez rdzę elementów, w tym przede wszystkim wymiana samochodowych progów, a także wstawianie poszycia czy wymiana stłuczonych, pękniętych lub w inny sposób uszkodzonych szyb samochodowych.
Jak znaleźć dobrego blacharza samochodowego?
W odróżnieniu od typowych warsztatów samochodowych specjalizujących się w naprawach elementów mechanicznych liczba zakładów realizujących usługi blacharskie jest znacznie mniejsza. Najlepsze z nich, cieszące się dobrą opinią klientów, są zawsze mocno obłożone pracą. Gdy zatem blacharz zapewnia możliwość wykonania skomplikowanej naprawy od ręki, warto zachować ostrożność i wcześniej sprawdzić, co myślą o nim inne osoby. Dzięki internetowi zapoznanie się z opiniami dotychczasowych klientów danego zakładu nie powinno sprawić żadnych problemów. Wystarczy chwila, by zweryfikować, czy konkretny blacharz jest polecany, czy wręcz przeciwnie, klienci mają do niego wiele uwag.
Poza tym po raz pierwszy odwiedzając nowy warsztat blacharski, warto spojrzeć na jego wyposażenie. Profesjonalne zakłady blacharskie wyposażone są w ramy naprawcze do naciągania pogniecionych karoserii, nowoczesne migomaty, spottery blacharskie i szereg innych urządzeń gwarantujących sprawność oraz wysoką jakość realizowanych prac.
Zapraszamy na naprawy powypadkowe do Klaksona.